Saját cég alapítása nem is olyan bonyolult, mint ahogy az hangzik, nem kell megijedni tőle. Az, hogy milyen cég a legteshezállóbb az függ a tevékenységi körtől, társaság tagjaitől, és sok más egyéb dologtól is.
Viszonylag egyszerû folyamat a cégalapítás, mégsem szabad akármilyen irodára bízni leendő cégünk jövőjét. Nem szabad abba a hibába esni, hogy olyan gazdasági társaság formát választunk ki, amire éppen aktuális akciókat, vagy díjcsomagokat akarnak ránktukmálni. Ilyenkor nem azt hamgsúlyozzák ki, hogy melyik lenne a legjobb cég alapítása önnek, hanem megpróbálják a saját javukra fordítani azt. Nem tudatják kellően, miről is szól pl. a bt, kft... stb., amikből még komolyabb gondok is adódhatnak a közeljövőben.
Első dolog egy új cég alapítása során, hogy összeférhetetlenségi- és adóregisztrációs problémáit tisztázni kell. Másodszorra fel kell térképezni az adó és járulék tervezés és megtakarítás szempontjait. Végül meg kell tudni, hogy milyen buktatók merülhetnek fel, és hogy azokat hogyan lehet könnyedén elkerülni.
Ha ez megtörtént, minden bizonnyal már egy saját, bejegyzett cégünk van. Ekkor a következő teendök várnak ránk: Adatfelvétel, eljárási költségek rendezése, ügyvédi okirat készítése és ezen iratok ügyvéd jelenlétében történő aláírása és beküldése a cégbíróságra elektronikus úton, majd a bejegyzett cég iratainak átadása a cégalapító számára.
Ezutáni nyitni kell egy bankszámlát a cég javára (ha kft alapítás történt, törzstőke befizetés is szükséges), regisztrálni kell a kamarába, meg kell bízni egy könyvelőt, Hatósági-, működési engedélyt kell szerezni, ki kell tölteni a "KOCKERD" kérdőívet, és be kell jelentkezni a NAV, KSH és az Iparűzési adó hatályába.
Ennyire egyszerű dolog egy cég alapítása, későbbi cikkekben még kiderül, milyen előnyei és hátrányai vannak bizonyos cégalapítás formáinak.